Maďarsko (2010)

Maďarsko (2010)

Cestopis

Suma sumárum jsme za pět dní ujeli 1150 kilometrů. Projeli tři země - Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Viděli tři hlavní města - Vídeň, Budapešť a Bratislavu. Koupali se ve třech termálech - Hévíz, Siófok a Győr.

Ve středu ve tři hodiny sem vyrazil z práce. Chcalo hodně. Ale dobrá nálada ze začínající dovolený to přebíjela. Nabral sem Peťu a vyrazili jsme švestkou upravenou na pololožnici směrem Znojmo. Po přejezdu hranic jsem zadal do navigačky Vídeň Kunst Haus. Kolem pátý hodiny jsme byli na místě. V tu chvíli pikolík přitáhl červenej koberec a začal ho před náma pokládat po celou dobu dovolený. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Zaparkovali jsme kousek od domu umění a přestalo pršet. Ideální počasí na procházku Vídní. Koukli jsme na kousek vzdálenej Hundertwasser Haus, koupili parkovací lístek a vyrazili směr centrum. Šli jsme asi hodinu. Několikrát se zeptali na cestu a kochali se Vídní. Po několika kilometrech překvapení zjišťujeme, že chodíme v bludném kruhu. Avšak krásnou procházkou se vracíme k autu a smíření s tím, že Stephansdom prostě neuvidíme. Jenže co červenej koberec nechtěl. Kousek od nás se mezi střechama objevuje osvětlená špička věže. Běžíme, fotíme a dokonce stíháme zapálit svíčky. Odjíždíme z Vídně. Tudy, kduy jezdí jen šaliny. A v hlavách s plánem, že zastavíme kousek jižněji a přespíme v autě na parkovišti. Po pár minutách cesty se překvapení ocitáme v maďarsku. Projíždíme první pohraniční město Sopron. To nás svojí malebností zaujalo natolik, že mělo tu čest a obdrželo od nás právo první noci. Procházíme se, jelikož Peťa dokonale a plynule ovládá několikero jazyků, vyzdvihl bych z nich třeba dva - angličtinu a ruštinu. A já nedokonale a neplynule ovládám němčinu. Ptáme se místních na cestu do centra. Centrum je ale všude. Takže jdeme do báru. Na výběr je Kozel a Dreher. Dáváme dva Drehery a chutná to. Pak unavení zaleháme do švestky. Spím jen v tričku a je mi teplo. Divím se.

Ráno nabubnujem do navigace směr lázně Hévíz a startujem. Do dvou hodin jsme na místě, parkujem asi 200 metrů od vstupu do termálů. Vylejzá sluníčko a je krásně. Hévíz překvapuje. Největší termální jezero v Evropě. Plavání mezi leknínama. Návštěva sauny, vířivky, infra sauny, solný jeskyně, ledový sauny a tak. Po koupačce procházka lázněma. Meníčko za 70 kaček a zmrzlina. Po obědě přesun přes celou jižní stranu Balatonu do Siófoku.

Kochání se jižní stranou jezera mělo za následek seznámení dvojího druhu. Pozitivní - čistá voda. Fakt. Prostě průzračná voda v jezeře. Kdo čekal bahnisko, hnusisko, hnědisko musí bejt zklamanej. Voda je prostě čistá. Negativní - jdu, fotím, nadšení, syčení! Zelenej had. Podle cedule stojící opodál je to neškodné stvoření, ale stejně měním trenky a pokračujem směr východ. Po příjezdu do Siófoku vybíráme ty nejškaredější baráky za cílem ubytovat se co nejlevněji. Někde není zvonek, někde mají plno, někde neumí anglicky, rusky ani německy. Z nouze volíme volbu zeptat se na recepci jednoho z nejhezčích apartmánů na pobřeží. 200 metrů od vody a 400 metrů od centra města. Červenej koberec opět funguje a my získáváme big apartman za třetinovou cenu. A na ceduli svítí 28°C. To je krása kurva.

Zbytek dne procházečka po okolí, návštěva hospod a restaurací. Kluk, kterýho bysme se měli držet a uvítání novejch hostů prdelí.

Ráno, pátek, prší. Jedem do Budapešťě. Sto kilometrů po dálnici. Náhodně vybraná ulice jménem Derek. A ejhle, parkujem kousek od královského paláce. Házíme maximum forintů co se do automatu vejde a plazíme se po schodech nahoru k paláci. V dešti fotíme palác, rybářskou baštu a Matyášův chrám. Jako na dlani máme výhled na krásnej řeťezovej most a ještě krásnější a možná vůbec nejkrásnější budovu co jsem kdy viděl (snad ani v Paříži). Budova parlamentu, sto let stará, 268 metrů dlouhá a 96 metrů vysoká. Prší a leje jako sviňa a tak valíme prochcaní do auta. Volíme projížďku městem dopravním prostředkem. Asi hodinu se kocháme z auta tímhle opravdu pěkným městem a následně znaveni zasedáme ke koláči. Pizza je tu za 1400 forintů a můžete si na ní dát co chcete. A tak po zlikvidování pravý gulášovky vrháme svoje stříbřité nástroje na velké koláče plné ingrediencí. Kupujem vína Balaton, papriky a jedem zpátky. Po cestě přejíždíme řetězovej most a před tunelem blokujem dopravu uprostřed největšího kruháče v Budapešti, ale uznejte, tohle si prostě musíme vyfotit. Na dálnici směr Siófok nám zahrajou v rádiu Petöfi - Friday Im In Love. Večer jdem do hospůdky a kouříme vodnici. Je půl jedný ráno a celkem teplo.

V sobotu se vydáváme do místních termálů. Jsme opětovně překvapeni. Všechny parky, zahrady a domy kolem Balatonu sou krásně upravený. Všechny baráčky sou krásný a nový. Já čekal rezatý prolejzačky. Odlupující se lak a odpudivý špinavý stánky. Ani hovno. Všude krásně střižený trávníky, altánky. Nikde jedinej papírek bordelu. A stejně tak v lázních. Hévíz i Siófok má moderní nový lázně. Příjemný koupání. Tobogán smrti na nafukovacím kole společně a úspěšně sjíždíme. Pak napařování v teplejch sírovejch pramenech, sauna a aroma sauna. Povinná vířivka. Nadšení. Po obědě masa tří barev, totálního vyčerpání z přežrání se pomalu kulíme, po cestě kupujem na památku vizipipu (vodní dýmku) a jdem na sunset projížďku po jezeru. Loď už čeká a příjemná posádka nás v podpalubí nalejvá vínem. Západ slunce na lodi a pak hospodá - krásná to sobotá.

V neděli vyklízíme apartmán a jedem po západním pobřeží směr Győr. Jdem do třetích a posledních termálů na týhle pobytovopoznávací cestě. 8 bazénů, tobogány. Pěkně šunky si válím. A po koupačce návštěva místní Vaňkovky. Koupení dobrýho vína za 25 kaček na večer, zmrzlina, oběd. No a přes Gabčíkovo, Bratislavu a spoustu rakouskejch vesniček cesta dom. Švestka již pochválena.

Szia! Bylo to krásný!


Fotogalerie


krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy krulis.net - cestopisy

CestopisyKomentáře

vko
13/09/2010 12:59:55

Dobře dobře dobře. To zní jako pohádka. Červenej koberec to zařídí. Bravo.

Krulis
13/09/2010 13:03:01

Pohádku narušilo jenom vyplavení foťáku, takže od soboty máme fotky jenom z mobilu. Ale snad se umoudří, až vyschne. :-(

vko junior
14/09/2010 15:26:56

...kdysi jsem tam také byl v Budapešti a chystám se tam znovu...,tak doufám, že ten červenej koberec budu mít taky...Ale myslím si, že asi jo, protože práci na poli jsem zvládnul dřív jak soused...to táta ještě ani neví... Krásně si to popsal strýčku a to jste opravdu ten červenej koberec měli všude, to není možný, ale asi jo....já bych ho čekal spíš někde na Berlinale.../4+5=9/...ha už to umím i bez kalkulačky

Ludas
18/09/2010 17:13:46

kua dobrej trip asik

Khouba
18/09/2010 21:45:13

Máš to pěkný dobrý fotky a dobrej článek. Máš někde ten největší kruháč? :)

Krulis
19/09/2010 12:14:53

Kruháč nemám :-) a dík ;-)